Sveci Sveti Šimun i Juda Tadej

Sveti Šimun i Juda Tadej

   Danas slavimo dvojicu Isusovih apostola, svetog Šimuna i Judu Tadeja. U novozavjetnim zapisima nalazimo malo podataka o njima. Šimuna spominju sva četiri evanđelista. Matej i Marko nazivaju ga Kanaancem, dok ga Luka naziva Revniteljem (Zelotom). To vjerojatno znači da je Šimun nekoć bio pristaša fanatične proturimske stranke zelota te da je trpio što njegov narod u svojoj zemlji živi pod tuđinskom okupacijom i nema svoje države. Prema legendi širio je kršćanstvo u Egiptu, Armeniji i Perziji, gdje je pretrpio okrutnu mučeničku smrt i bio prepiljen pa ga u likovnoj umjetnosti obično prikazuju s pilom. O točnom mjestu njegova i Tadejeva mučeništva širene su mnogobrojne, posve različite legende. Zaštitnik je drvosječa, pilara, štrojača i učinjalaca kože.

   Svetopisamski znalci smatraju da je Juda Tadej ili Juda Lebej zapravo Juda Jakovljev, brat apostola Jakova Mlađeg. Njemu zahvaljujemo i za jednu kratku poslanicu koju on počinje ovako: “Juda, sluga Isusa Krista i brat Jakovljev“. Prozvan je Tadej prema aramejskoj riječi taddaj, odvažan. Jakovljevim ga naziva sveti Luka, a Tadejom sveti Matej i sveti Marko. Sveti Ivan ga naziva Juda „ne onaj Iškariotski“. Taj je Juda postavio Isusu pitanje: “Gospodine, kako to da ćeš se objaviti nama, a ne svijetu?” (14,22). Isus mu je na to pitanje odgovorio: “Ako me tko ljubi, držat će moju riječ, i moj će ga Otac ljubiti; k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti. Tko mene ne ljubi, ne drži mojih riječi. Riječ koju slušate nije moja, već od Oca koji me posla. – Ovo sam vam govorio boraveći s vama. A Branitelj, Duh Sveti, kojega će Otac poslati zbog mene, naučit će vas sve i sjetiti vas svega što vam rekoh” (Iv 14,23-26). Zahvaljujući pitanju Jude Tadeja dobili smo od Isusa odgovor pun pouke, utjehe i nade. Taj odgovor izriče suštinu nasljedovanja Isusa Krista. Nasljedovanje se očituje u ljubavi, a ljubav se ostvaruje i dokazuje u čuvanju i održavanju svega onoga što nas je Isus učio i što nam je rekao. Prema predaji, Juda Tadej propovijedao je zajedno s apostolom Šimunom Revniteljem u Siriji, Mezopotamiji i Perziji, gdje je mučen i ubijen. Zbog njihovoga mučeničkog zajedništva i slavimo ih istoga dana. Tadeja osobito štuju u sjevernoj Europi i Poljskoj, a umjetnici ga često slikaju s toljagom u ruci. Vjernici ga posebno rado zazivaju u pomoć u očajnim situacijama, bezizlaznim, izgubljenim i zaboravljenim slučajevima. Zaštitnik je Armenije, bolnica, bolničara i brojnih naselja, biskupija, župa i crkava diljem svijeta.

   Svetim apostolima Šimunu i Judi Tadeju posvećena su mnoga naselja, župe, crkve i kapele diljem svijeta i hrvatskih krajeva (Zagreb-Markuševec, Podgrađe kod Nijemaca, Alaginci kod Požege, Ciglena kod Bjelovara, Tinjan u Istri, Kotor kod Crikvenice, Bokanjac kod Zadra, Bezdan kod Sombora).

 

tekst i fotografija – zupajastrebarsko.hr

Robert Semnic

Robert Semnic, liječnik, znanstvenik, profesor radiologije, kateheta
Rođen je u Dubrovniku 20. IV 1966. godine gdje je i kršten. Srednju medicinsku školu i Medicinski fakultet završava u Novom Sadu. U braku je sa Marijom sa kojom ima troje djece: Borisa, Isidoru i Hanu. Bio je zaposlen na Institutu za onkologiju u Srijemskoj Kamenici kao radiolog a kao profesor na Katedri radiologije Medicinskog fakulteta u Novom Sadu do 2016. godine. 1999. godine je diplomirao na Katehetsko-teološkom Institutu u Subotici. Suradnik na Radio Marije u emisiji „Vjera i zdravlje“ 2004. godine. Suradnik je portala www.svjetlo-vjere.com od njenog osnutka a od 2015. godine je suradnik lista "Zvonik", mjesečnika Subotičke biskupije. Od 2016. godine radi u Švedskoj kao radiolog.

Dodajte komentar

Kliknite ovde kako biste dodali vaš komentar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.