Sveci Sveti Gervazije i Protazije

Sveti Gervazije i Protazije

SVETAC DANA 19.6.
Sveti Gervazije i Protazije

    Sveti Gervazije (Gervasius) i Protazije (Protasius), braća blizanci, rimski mučenici iz II. stoljeća, bili su sinovi svetog Vitalisa i svete Valerije iz Milana. Dali su svoje živote za Krista Gospodina oko 165. u Milanu, za vladavine cara Marka Aurelija. Rimski časnik Astazije progonio je milanske kršćane i naredio njihovo pogubljenje. U tamnici je Gervazija i Protazija posjećivao sveti Nazarije. Gervazije je umoren olovnim bičevima, a Protaziju su odrubili glavu. Sveti Ambrozije, milanski biskup, nastojao je pronaći tijela ovih mučenika. Uspjelo mu je to godine 386. Tada je u Milanu boravio i sveti Augustin, koje je to zabilježio u svojim „Ispovijestima“. Napisao je: „Tada si spomenutom svomu biskupu (Ambroziju) u viđenju otkrio gdje se skrivaju tijela mučenika Gervazija i Protazija, koja si tolike godine pokopao nepokvarena kao u riznici svoje tajne, da ih ipak u pogodno vrijeme izneseš kako bi utažio srdžbu jedne žene, koja bijaše carica“. Ovdje se misli na caricu Justinu, majku malodobnog cara Valentijana. Ona je pripadala arijanskom krivovjerju i nemilosrdno je progonila biskupa Ambrozija, neustrašivog branitelja Kristovog božanstva.

   Sveti Augustin opisuje i prijenos tijela mučenika. Pri tom prijenosu dogodilo se više čudesnih ozdravljenja opsjednutih osoba i jednog slijepca. Vjernički puk radovao se tom događaju, a slijepac je zamolio da rupčićem dotakne nosila svetih mučenika. Kad je rupčić primaknuo svojim očima dogodilo se čudo i istog je trenutka progledao. Ni to čudo nije obratilo caricu, ali je prestala s progonom pravovjernih kršćana. Ambrozije piše o čudesnom ozdravljenju slijepca u više svojih spisa i u pismu svojoj sestri Marcelini. I sveti Augustin piše o tome u svojem djelu „O državi Božjoj“, a piše i Ambrozijev tajnik i životopisac Paulin iz Nole. Sveti Gervazije i Protazije štovani su u mnogim zemljama, a zazivaju ih kod traganja za lopovima, krvarenja i bolesti mjehura. Zaštitnici su kosaca i djece, Milana i Breisacha (Baden-Württemberg, Njemačka) te brojnih naselja, župa, crkava i kapela diljem Italije i svijeta, a tragove njihovih crkava i spomenika nalazimo i u našim krajevima (Bale u Istri). Njihove relikvije počivaju u bazilici svetog Ambrozija u Milanu.

tekst i fotografija – zupajastrebarsko.hr

Robert Semnic

Robert Semnic, liječnik, znanstvenik, profesor radiologije, kateheta
Rođen je u Dubrovniku 20. IV 1966. godine gdje je i kršten. Srednju medicinsku školu i Medicinski fakultet završava u Novom Sadu. U braku je sa Marijom sa kojom ima troje djece: Borisa, Isidoru i Hanu. Bio je zaposlen na Institutu za onkologiju u Srijemskoj Kamenici kao radiolog a kao profesor na Katedri radiologije Medicinskog fakulteta u Novom Sadu do 2016. godine. 1999. godine je diplomirao na Katehetsko-teološkom Institutu u Subotici. Suradnik na Radio Marije u emisiji „Vjera i zdravlje“ 2004. godine. Suradnik je portala www.svjetlo-vjere.com od njenog osnutka a od 2015. godine je suradnik lista "Zvonik", mjesečnika Subotičke biskupije. Od 2016. godine radi u Švedskoj kao radiolog.

Dodajte komentar

Kliknite ovde kako biste dodali vaš komentar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.